Člen systému BillBoard.cz - reklama na Internetu zdarma

Publikační činnost redaktorů Svobodných rozhledů

Makroekonomie


Obsah:

Proč se HDP pohybuje v cyklu?
Martin Čihák, Hospodářské noviny, 5.1.1999

Nobelova cena za ekonomii - potvrzení liberálních trendů
Ladislav Možný, Mladá Fronta Dnes, 13.10.1995

Skylla a Charybda měnové politiky ČNB
Ladislav Možný, Mladá Fronta Dnes, 8.7.1995


Home [Obsah][Publikační činnost redaktorů Svobodných rozhledů - Tématické oblasti][Ostatní čísla Svobodných rozhledů] mailto:rozhledy@usa.net

Proč se HDP pohybuje v cyklu?
Martin Čihák, Hospodářské noviny, 5.1.1999

Ekonomické zákonitosti se již začínají projevovat i v ČR

Současné ekonomické problémy jsou výrazem cyklického vývoje. To znamená, že jsme se dostali na běžnou sinusoidu kapitalistické země.

Když v roce 1991 došlo k radikálnímu poklesu produktu (HDP kleslo řádově o 10 %, průmysl o 20 %, stavebnictví a maloobchod o 30 %), všichni se shodovali, že nejde o standardní cyklický pokles, známý z tržních ekonomik, ale o nutný jednorázový výpadek. Toto vysvětlení bylo tehdy zcela přípustné. Je ale přípustné používat jednorázová, "transformační" vysvětlení k popisu nynějšího propadu?

Je pozoruhodné, že nemalá část ekonomů i politiků je ochotna interpretovat snížení tempa růstu a posléze pokles HDP v letech 1997 - 1998 jako důsledek systematických nedostatků v ekonomice, jako důsledek chybné systémotvorné politiky vlády. Na jedné straně jsou příznivci institucionální ekonomie, ti chápou pokles HDP jako důsledek chybné politiky tvorby institucí, zejména jako důsledek příliš rychle provedené privatizace a liberalizace. Na druhé straně stojí zastánci privatizace a liberalizace. Od nich se ozývají hlasy, že pokles HDP je výsledkem chybné institucionální politiky vlády. Rozdíl je v tom, že oni považují privatizaci naopak za příliš pomalou.

 

Příliš silná vysvětlení

Tato vysvětlení představují příliš silný nástroj pro vysvětlení tak malého poklesu, jaký dosud pozorujeme. Uznávám, že charakterizovat pokles posledních dvou let jako malý může znít jako drzost, ale v ČR došlo v posledních dvou letech ke zpomalení v řádu 8 - 9 %, z necelých 7 % v roce 1995 řekněme na více než -2 % v roce 1998. Kolísání v řádu do 10 % je přitom bráno jako běžné i ve standardních tržních ekonomikách.

Cyklus vývoje

Pokud má totiž současný hospodářský vývoj v ČR především cyklickou povahu, potom by bylo podivné hledat jeho zdroj v institucionálním uspořádání ekonomiky. Instituce obvykle nejsou charakterizovány cykly. Mohou působit pro nebo proti některým výkyvům, ale nemohou je systematicky vytvářet. Empirické studie ukazují, že institucionální struktura ekonomiky určuje, jakým tempem bude ekonomika dohánět vyspělejší ekonomiky. Podle rozsáhlých průřezových studií tzv. podmíněné konvergence by ekonomika typu ČR měla dlouhodobě dohánět každým rokem 2 % z mezery proti vyspělým ekonomikám. Teprve pokud by česká ekonomika dlouhodobě vykazovala podstatně nižší tempo konvergence než je toto, by bylo možné tvrdit, že na vině nejspíše budou institucionální faktory. Teprve pokud by česká ekonomika klesala současným tempem po dobu desetiletí (a směřovala tak na úroveň rozvojových zemí), pak bychom jednoznačně mohli mluvit o institucionálních pramenech poklesu.

Z tohoto hlediska je pravdivé mezinárodní srovnání vývoje HDP v několika zemích našeho regionu. Z tohoto pohledu není vývoj ČR v posledních letech ojedinělý.

Zakreslený graf hospodářského vývoje nápadně připomíná písmeno W. Architekti reforem ale o tomto písmenu abecedy nemluvili. Reformní propad měl být jednorázový a po něm podle nich měl být nastartován hospodářský růst. V jejich abecedě proto hrálo hlavní úlohu písmeno J. Proč nyní pozorujeme W? V ekonomice, ve které byl nastartován proces protržení transformace, existují důvody k cyklickému chování makroagregátů. Čtyři z nich jsou zřejmě nejdůležitější:

Synchronizace investic. V transformující se ekonomice objektivně dochází k výraznější synchronizaci investičních požadavků než ve standardní tržní ekonomice. Investice, které byly ve vyspělých ekonomikách vynakládány v průběhu let, by nyní bylo potřeba vynaložit pokud možno okamžitě. Nejvíce potřebné jsou investice do infrastruktury. Peníze investované do infrastrukturních odvětví se ale zčásti - zejména prostřednictvím mezd - přelévají i do ostatních odvětví ekonomiky a do spotřeby. Zákonitě zde existuje časová nekonzistence, která ekonomiku rozkývává.

Synchronizace dlouhodobé spotřeby. Stejně jako celá ekonomika byly podkapitalizované i domácnosti. S příchodem ekonomické změny se začaly vybavovat statky dlouhodobé spotřeby, zejména z dovozu. Tato "investiční vlna" u nás zatím dozněla. Vzhledem k malým odchylkám v životnosti výrobků lze čekat, že první vlna se po několika letech stane základem pro další, byť menší vlnu.

Objektivní neznalost

Chyby ve stabilizační politice. Stabilizační makroekonomická politika v transformujících se ekonomikách je zatížena společnými chybami, jimiž je posttransformační cyklus prohlubován. Společným rysem těchto chyb je objektivní neznalost přesných vazeb mezi makroekonomickými proměnnými. Sestavovatelé rozpočtu nevědí přesně, jak se snížení určitého typu výdajů projeví ve snížení celkové poptávky, podobně nejasné je i tušení centrálních bank o vlivu úrokových sazeb na výstup.

Tato objektivní neznalost by mohla vysvětlit účinky loňských balíčků, mohla by být také určitou omluvou pro ČNB.

Úvěrové cykly. Popsané ekonomické kolísání může být dále prohloubeno cyklickými výkyvy v dostupnosti úvěrů. Aktuální otázkou je, aby tato obezřetnost nepřerostla v nadměrnou zdrženlivost a aby nedošlo k tomu, co se v literatuře označuje jako credit crunch. Toto riziko zde skutečně existuje.

Načrtnutá analýza naznačuje, že z největší části jde opravdu o cyklický výkyv s nestandardní synchronizací příčin.

Martin Čihák,

Komerční banka


Home [Obsah][Publikační činnost redaktorů Svobodných rozhledů - Tématické oblasti][Ostatní čísla Svobodných rozhledů] mailto:rozhledy@usa.net

 

Nobelova cena za ekonomii - potvrzení liberálních trendů
Ladislav Možný, Mladá Fronta Dnes, 13.10.1995

Udělení letošní Nobelovy ceny za ekonomii Robertu Lucasovi ml. je potvrzením klíčové úlohy Chicagské university v ekonomické vědě. Robert Lucas ml. je typickým představitelem této americké ekonomické líhně, která systematicky na vědecké úrovni dokazuje škodlivost státních zásahů do ekonomiky.

Čím obohatil tento žák Miltona Friedmana ekonomickou vědu? Robert Lucas ml. je společně s Thomasem Sargentem a Robertem Barrem autorem makroekonomické koncepce racionálních očekávání. Původní myšlenka pochází již z roku 1961 od Johna Muthe, ale teprve začátkem 70. let se jí chopila skupina talentovaných ekonomů v čele s Lucasem a představila ji takovým způsobem, že je dnes považována za neodmyslitelnou část moderní ekonomie.

Teorie racionálních očekávaní je v původní podobě charakteristická matematicky propracovaným přístupem, o kterém se traduje, že je důsledkem přebytku matematiků v USA ve druhé polovině 60. let. Po válce se mnoha lidem zdálo, že svět je v zajetí matematiky a proto je vhodné nechávat své potomky studovat tento exaktní předmět. Jenže tato vize se nepotvrdila a tak vznikl přebytek matematiků, kteří si hledali práci v jiných oborech. Důsledkem toho došlo v té době i k matematizaci ekonomie a jejím špičkovým výhonkem byla právě teorie racionálních očekávání. Tolik zkazky.

Robert Lucas ml. ve své práci rozvinul koncepci očekávání Miltona Friedmana, který se domníval, že očekávání budoucnosti jsou formována zkušenostmi v minulosti. Lucas se tvrdídomnívá, že jedinci ve společnosti mají dostatek informací, aby svá očekávání formulovaly tak, že budou správná a budou odpovídat budoucnosti a nebudou jen slepě kopírovat poznatky z minulosti. Je samozřejmé, že ve složité společnosti se vyskytují různé chybné informace, na základě kterých se někteří jedinci budou očekávat budoucnost špatně, ale v celkovém průměru za všechny jedince jsou očekávání správná, chyby se eliminují. Lucas použil pravděpodobnostní matematický model, který tento předpoklad zachycoval.

Verbálně lze říci, že naše očekávání dnes v podstatě formují zítřejší budoucnost. Budoucnost je v přítomnosti již obsažena a to ve formě očekávání.

Z těchto myšlenek Lucas a jeho kolegové dále dovodili praktická doporučení pro hospodářskou politiku vlády. Vzhledem k tomu, že jedinci očekávají racionálně, tedy správně zpracovávají informace, které mají k dispozici, jakákoli předem ohlášená vládní rozpočtová nebo měnová politika je neúčinná. Pokud se vláda pokusí zvýšit národní produkt např. pomocí zvětšování množství peněz v oběhu a zveřejní svůj záměr předem, lidé to očekávají a nezvětšují svoje pracovní úsilí. Důsledkem je pouze růst cen. Podobně rozpočtový schodek, kdy lidé vidí, že vláda utrácí více než vybere a proto reagují zvýšením spoření na budoucí splácení veřejného dluhu a nedojde k očekávanému zvýšení výstupu ekonomiky.

Lze shrnout, že v pojetí Roberta Lucase ml. je jakákoli předem ohlášená vládní politika neúčinná a vede pouze k růstu cen. Pouze neočekávané kroky vlády mohou obyvatele zmýlit a mít nějaký skutečný účinek, ale Lucas se domnívá, že vláda nemá nástroje na to, aby mohla svoje obyvatele mýlit příliš často.

V teorii racionálních očekávání je tedy dlouhodobě dosahováno rovnováhy na maximu výkonu ekonomiky, existuje pouze dobrovolná nezaměstnanost a zásahy vlády jenpouze vychylují ekonomiku z rovnováhy. Vláda by tedy měla stanovit jednoduchá a stabilní pravidla, jichž by se měla držet a nemýlit domácnosti a firmy svými beztak neúčinnými politikami. Toto doporučení se tedy shoduje s doporučeními Miltona Friedmana a sám Lucas sebe prohlašuje za monetaristu.

Empirické výzkumy, které následovaly však zcela nepotvrdily Lucasovu teorii. Lidé neočekávají vždy racionálně. Přesto má tato teorie pro ekonomii velký přínos metodologický, co se týče použití matematických metod a její praktická aplikace se uplatnila při zkoumání finančních trhů.

Lucasův teoretický důkaz o neúčinnosti vládní politiky měl klíčový vliv i na Českou ekonomiku. Plyne z něj totiž mimo jiné, že pokud lidé očekávají správně, pak při restriktivní měnové politice, která má snížit inflaci, nedochází k poklesu národního produktu, což je při formování očekávání dle minulé zkušenosti nutné. V praxi se pokusil o vytvoření racionálního očekávání tehdy ještě ministr financí Václav Klaus, který prezentoval svoji politiku jednohrbého inflačního velblouda po uvolnění cen v r. 1991. Formoval tím u domácností i firem očekávání nízké inflace a to určitě také přispělo k rychlému odeznění prvního postliberalizačního růstu cen a omezení propadu produktu.

Na závěr je vhodné uvést přímo slova samotného Lucasepocházející od novopečeného nositele Nobelovy ceny za ekonomii: "Naši oponenti se nás pokoušejí znemožnit jako ekonomické manažery, 'Svěřili byste management americké ekonomiky Lucasovi?', My to po nich nežádáme. My tuto práci nechceme a nemyslíme si, že by se měl touto prací kdokoli zabývat."

Ladislav Možný

autor je ekonom


Home [Obsah][Publikační činnost redaktorů Svobodných rozhledů - Tématické oblasti][Ostatní čísla Svobodných rozhledů]] mailto:rozhledy@usa.net

Skylla a Charybda měnové politiky ČNB
Ladislav Možný, Mladá Fronta Dnes, 8.7.1995

Tři opatření pro boj s inflací, které vyhlásila ČNB minulý týden nám opět připomněla, že základní podmínkou hospodářského růstu je co nejnižší inflace. Užitečné to je, neboť se zdá, že obyvatelstvo začíná propadat nebezpečné monetární iluzi. Železničáři si myslí, že přidáním od vlády se jim zvýší jejich reálná mzda, ale jakmile se k nim přidají ostatní zaměstnanci, a vše tomu nasvědčuje, najednou všichni zjistí, že ceny jsou vyšší o to, co jim přibylo ve výplatním sáčku, a že dostávají vyšší plat, aby mohli platit vyšší ceny. Zbydou jen náklady zrychlení inflace jako celonárodní hospodářská ztráta.

Centrální banka však zvedá svůj prapor v mimořádně těžkém období. Z politického hlediska stojí v opozici k vládě, která rok před volbami raději připustí hospodářské oživení i za cenu mírně rostoucí inflace. Ve společnosti si samozřejmě přisazují i nátlakové skupiny, které vědí, že rok před volbami se jim vláda neodváží postavit a snaží se toho využít, jak to dokumentují železničáři, lékaři a učitelé.

Z ekonomického hlediska se pak úhelným kamenem cenové stability jeví pevný směnný kurs koruny. To co bylo jednou z transformačních kotev, najednou vypadá jako lano, které nás někam táhne a my přesně nevíme kam. Existuje zde totiž několik tlaků. Jako krátkodobá determinanta směnného kurzu působí úrokový diferenciál, tedy rozdíl úrokových měr doma a v zahraničí. Při vysokých domácích úrokových měrách proti zahraničí by příliv zahraničního kapitálu při plovoucím kurzu vedl ke zhodnocení koruny. Protože je ale kurz pevný, příliv kapitálu sílí a působí na domácí cenovou hladinu.

Jako dlouhodobá determinanta směnného kurzu působí inflační diferenciál, což je rozdíl inflace doma a v zahraničí. Vzhledem k tomu, že inflace doma jevíce než dvojnásobná, než v Německu a v USA, na jejichž měny je koruna vázaná, vzniká zde tlak spíše na znehodnocení koruny. Při pevném směnném kurzu tato složka reprezentuje také srovnávání parit kupních cen, ale zdá se vzhledem k pasivnímu saldu zboží a služeb platební bilance v posledních měsících a rostoucím potížím s vývozem, že zhodnocování koruny přes vyšší inflaci by se mělo již zastavit.

Pokud by kurz byl plovoucí, tržní síly by nalezly trend, jakým se má vyvíjet, ale protože pro naši transformující se ekonomiku působí pevný kurz jako stabilizátor, nechce ČNB a vláda od něho logicky ustoupit. Otázkou je jen, zda se jeho konkrétní hodnota nezačíná vzdalovat od reality. Že se při počátečním nastavení kurzu vláda a tehdejší centrální banka trefily je jasné. Dnešní protikladné vlivy však nedávají jasné vodítko pro administrativní změnu. Pokud by banka chtěla přibrzdit růst pasivního salda obchodního účtu platební bilance, devalvovala by, pokud by chtěla zamezit přílivu spekulačního zahraničního kapitálu revalvovala by. Který vliv je ale silnější nemůže posoudit nikdo jiný než trh.

Aby banka mohla sledovat svůj základní cíl, t.j. stabilní cenovou hladinu, rozhodla se pro restriktivnější monetární politiku, zvýšení diskontu a povinných minimálních rezerv. To ale pravděpodobně povede k růstu úrokových měr a při pevném směnném kurzu i k růstu přílivu spekulačního kapitálu z ciziny, což by působilo zcela proti sledovanému cíli. Proto se rozhodla i pro konkrétní krok proti krátkodobému zahraničnímu kapitálu.

Je zcela jasné, že připomenutí z ČNB přichází ve vhodnou dobu. Mnozí začínali zapomínat, že tištění peněz bohatství nedělá. Největší otázkou teď je, zda budou zvolená opatření účinná, neboť komerční banky si za diskontní sazbu půjčují jen málo a vliv povinných minimálních rezerv v malé ekonomice s několika málo velkými bankami je teoreticky dost diskutovaný.

V ideálním případě by plovoucí kurz zbavil centrální banku těchto starostí, ale v realitě, kdy mezinárodní spekulační kapitál se dokáže během doslova vteřin přesouvat po celém světě a jeho velikost je nesrovnatelně vyšší, než náš národní důchod, je administrativní stabilizování kurzu a zvláště v období transformace zřejmě nezbytností.

Doufejme, že ČNB v nastalé složité politické i ekonomické situaci dokáže všechny nebezpečné tlaky zvládnout. Žádná inflace, dobrá inflace.

 

 


Home [Obsah][Publikační činnost redaktorů Svobodných rozhledů - Tématické oblasti][Ostatní čísla Svobodných rozhledů]] mailto:rozhledy@usa.net

 

 rozcesti.wmf (1878 bytes)
Úvodní stránka